Práce s myší levou rukou

Člověk je tvor učenlivý a naučit se novou věc může chvíli trvat, ale jakmile si tělo i mozek zvykne, novou schopnost provádíme automaticky. Moje pravá ruka respektive zápěstí při práci s počítačem dostávala docela dost zabrat.  Dlouhodobá práce s myší může vést k tzv. syndromu RSI (Repetitive Strain Injury – poškození opakovaným napínáním). Už tato zkratka a její význam vypovídají, že se toto onemocnění dostaví, pokud určitý drobný pohyb opakujete pravidelně a dlouhodobě. Proto jsem se rozhodl naučit se pracovat obráceně a přehodil jsem myš do levé ruky. 

prace s mysi levou rukou

Začátky byly úplně neohrabané a je to velká sranda, když máte problémy přesně zaměřit kurzorem myši na objekt či odkaz. Zvyknout si trvá poněkud déle a první dny jsem s tím chtěl tak milionkrát seknout. Nejenom, že levá ruka bojovala s myší, trvalo mi poměrně dlouho znovuobjevit klávesové zkratky v nejrůznějších programech pravou rukou (při práci ve Photoshopu jsem si dodnes nezvykl a dávám myš zpět do pravé ruky).

Bolest zápěstí a blížící se zánět karpálního tunelu a vědomí, že pokud bych se tuto změnu nenaučil, musel bych přestat pracovat na několik měsíců (před termínem odevzdání diplomové práce nemyslitelné) mi dávalo sílu vydržet.

Pomalu, ale jistě se moje levá ruka začala zlepšovat. Označování textu se zpřesnilo, veškerá práce se zrychlila. Dnes můžu říct, že práce s myší v levé ruce je pro mě zcela přirozená a dokonce už si zvykám i na práci ve Photoshopu či Ilustrátoru.

Několik tipů, aby pro vás byla práce s myší v druhé ruce snazší

  • Dopřejte si více času na jednoduché pohyby s myší. Počítejte s tím, že ze začátku práce potrvá o něco déle.
  • Nenechte se jednoduše vytočit. Počítejte s tím, že vás to bude vytáčet téměř pokaždé. Chvíli trvá, než si tělo i mozek zvykne na motorické pohyby. Určitě budete naštvaní, ale až praxí si zvyknete. Za měsíc se budete divit, jak bylo možné, že to hned nešlo.
  • Neměňte nastavení tlačítek na myši. Některé myši umožňují přepnutí tlačítek pro leváky. Protože často ruce střídám, přepínání tlačítek by pro mě bylo ještě více frustrující.

Závěr

Trpělivost přináší ovoce. Dnes při práci používám levou ruku stejně efektivně jako tu pravou. A co je na tom to nejlepší? Bolest zápěstí je pryč. U levé ruky jsem žádnou námahu zatím nepocítil a kdykoliv mohu ruce vystřídat, což si myslím, že to za to mírné úsilí stálo a nová schopnost se v životě vždy hodí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *